Главная Регистрация Вход
Приветствую Вас Гость!

Гребной триатлон и квадратлон (ФГТК)
Главная » Статьи » ВЕСЛУВАЛЬНИЙ СПОРТ - CANOEING - ГРЕБНОЙ СПОРТ

Радіотелеметрична пульсометрія (укр).
 
Пульсометрія – визначення частоти серцевих скорочень (ЧСС) або пульсу – один з найбільш простих, доступних та достатньо інформативних способів оцінки функціонального стану системи кровообігу та організму в цілому. В клінічній практиці ЧСС вимірюється при прощупуванні (пальпації) сонної або променевої артерії, а також з використанням інструментальних методів – електрокардіографії, сейсмокардіографії, фонокардіографії, радіотелеметрії).

 
В спорті підрахунок ЧСС – основний метод оцінки інтенсивності навантаження, фізичної працездатності та функціонального стану організму спортсменів. В практиці спорту пульсометрія широко використовується для: · оцінки функціонального стану організму спортсмена та уточнення готовності до тренувальних навантажень – вимірювання ЧСС в спокої та оцінка реакції на ортостатичну пробу (варіаційна пульсометрія); · оцінки фізіологічної кривої тренування, для чого ЧСС визначають до заняття, після виконання окремих вправ в розминці та в процесі тренування, а потім у відновлювальному періоді; також здійснюють цілісний запис пульсової кривої (радіотелеметрична пульсометрія); · дозування навантаження в тренувальному занятті, для чого використовують спеціальні тести (тест Конконі, тест PWC-170 та ін.) та визначають пульсові межі зон інтенсивності.(рис. 1).
Висока інформативність оцінки функціонального стану спортсмена по даним аналізу ЧСС привела до широкого розповсюдження автоматизованих систем реєстрації та аналізу ЧСС – пульсометрів. Краще всього зарекомендували себе пульсометри «Polar» (Фінляндія), програмне забезпечення яких дозволяє накопичувати та аналізувати дані ЧСС за більші проміжки часу. ЧСС у спокої У добре підготовлених спортсменів ЧСС у спокої дуже низька. У нетренованих людей ЧСС спокою становить 70-80 уд/хв По мірі збільшення аеробних здібностей ЧСС спокою значно знижується. У добре підготовлених спортсменів на витривалість (велосипедистів, бігунів-марафонців, лижників та ін.) ЧСС спокою може становити 40-50 уд/хв, а в деяких випадках цей показник може бути ще нижче.( рис.2 ). У жінок ЧСС спокою приблизно на 10 ударів вище, ніж у чоловіків того ж віку. Вранці ЧСС спокою у більшості людей приблизно на 10 ударів нижче, ніж увечері. Правда, у деяких людей буває навпаки.
ЧСС спокою звичайно підраховують вранці перед підйомом з ліжка, щоб гарантувати точність щоденних вимірів. Існує широко розповсюджена, але помилкова думка, що чим нижче пульс вранці, тим краще функціональний стан спортсмена. По ранковому пульсу не можна судити про ступінь підготовленості спортсмена. Однак ЧСС у спокої подає важливу інформацію про ступінь відновлення спортсмена після тренування або змагань. Вимірюючи ранковий пульс, можна відстежити перетренованість на ранній стадії, як і всі види вірусних інфекцій (застуда, грип). Ранковий пульс підвищується у випадку перетренованості або інфекційного захворювання й помітно знижується в міру поліпшення фізичного стану спортсмена. Кожний спортсмен, який серйозно займається спортом, повинен заносити дані своєї ранкової ЧСС у вигляді кривої в особистий щоденник тренувань. ЧСС під час тренування За допомогою безперервної реєстрації ЧСС можна об'єктивно проаналізувати тренування спортсмена й визначити наскільки правильно спортсмен виконав тренувальне завдання. На основі цього аналізу можна виправити помилки в тренувальному процесі, якщо вони є. Вимірюючи ЧСС, спортсмен точно буде знати, що представляє із себе по відчуттях та або інша інтенсивність тренувальних впливів. Аналіз тренувань і корекція тренувального процесу на основах цього аналізу є найбільш важливими застосуваннями ЧСС - монітору з функцією пам'яті.( рис. 3).
Для розвитку різних рухових якостей застосовуються тренування в різних зонах інтенсивності. Межі зон інтенсивності залежать від величин порогів аеробного обміну й анаеробного обміну. Визначення даних порогів як правило проводиться в лабораторних умовах із застосуванням методу газоаналізу і біохімічних методів, з установкою взаємозв'язку, отриманих даними методами показників, з величинами ЧСС. У такий спосіб тренер і спортсмен одержує відносно прості для контролю інтенсивності навантаження показники меж зон інтенсивності по ЧСС. 1 зона - відновлювального або "нетренованого” навантаження. 2 зона - «аеробного навантаження». 3 зона - "аеробно-анаеробного переходу”. 4 зона - "анаеробно-аеробного» навантаження” . Використовуючи монітор ЧСС тренер або спортсмен може контролювати в реальному часі відповідність виконуваної на тренуванні роботи із зоною інтенсивності для розвитку необхідних йому сторін фізичної підготовленості. Застосовуючи в комплексі з монітором ЧСС датчик GPS можна оцінити ефективність перетворення хімічної енергії в механічну. Чим менше відповідь ЧСС на пересуванні із заданою швидкістю, тим вище ефективність техніки. Монітор ЧСС оснащений датчиком GPS дозволяє одержувати дані про зміну швидкості пересування спортсмена, пройденої дистанції, перепади висот на дистанції. Так само сучасні монітори ЧСС можуть виступати в ролі тренажерних пристроїв, здатних задавати роботу під час тренування. В пам’ять пристрою можна занести програму тренування у вигляді інтервалів за часом, або дистанції, із зазначенням критеріїв ефективності по швидкості або ЧСС. Як правило, тренування інтервальні або перемінні складаються з однакових навантажень, які циклічно повторюються, для цього є можливість указати кількість таких циклів. Монітор ЧСС буде подавати звукові сигнали в момент початку й закінчення роботи й перевищення або зниження ЧСС або швидкості під час тренування. Залежно від методу тренування перервного або безперервного є можливість ручного або автоматичного керування тренуванням. Якщо використовується повторний метод, то спортсмен може довільно вибирати момент початку виконання навантаження. При використанні інтервального або перемінного методу монітор буде автоматично сигналізувати про необхідність зміни режиму роботи змінюючи при цьому критерії ефективності, тобто задану швидкість або ЧСС. Індивідуальні дані максимальної ЧСС, ЧСС навантаження і ЧСС в стані спокою дозволяють досить об'єктивний оцінювати інтенсивність навантаження, що виконується спортсменом, і порівнювати міру напруги декількох спортсменів при виконанні однакового навантаження. Для цього зручно використовувати відому формулу Карвонена:
 
ЧСС навантаження - ЧСС в стані спокою
____________________________________ х 100 %
 ЧСС максимальна – ЧСС в стані спокою
 
У практиці спорту пропонується безліч інтерпретацій ділення тренувальних навантажень по зонах інтенсивності. За даними різних джерел, таких зон буде від 3-х до 6-ти, і більш. Майже завжди ЧСС (внутрішня сторона інтенсивності навантаження) вимірюється разом із спідометрією (зовнішньою стороною інтенсивності навантаження), що підсилює значущість.(рис.4).
Література. 1. Физиологическое тестирование спортсмена высокого класса / Под ред.. Дж.МакДуглла, Г.Э.Уэнгера, Г.Дж.Грина: Пер с англ. – К.: Олимпийская литература, 1998. – Глава 9, стр. 404-429. 2. Янсен П. ЧСС, лактат и тренировки на выносливость: Пер. с англ. – Мурманск: Тулома, 2007. – Глава 2, стр. 33-51; Глава 3, стр. 65-100; Глава 4, стр. 101-116. 3. Применение пульсометрии в подготовке спортсменов высокого класса: методические рекомендации / Под ред. Полищука Д.А. К.: Абрис. 1996. – 80с. 4. Симонова О.Н. Оценка анаэробных порогов по изменению ЧСС при стандартных нагрузочных пробах // Физиология человека. – 2001. – №4, – Т. 27. – С. 66-68.
 
 


Источник: http://Медико-біологічне забезпечення підготовки спортсменів збірних команд України з олімпійських видів спорту
Категория: ВЕСЛУВАЛЬНИЙ СПОРТ - CANOEING - ГРЕБНОЙ СПОРТ | Добавил: cuadr (15.12.2011) | Автор: Шинкарук О., САМУЙЛЕНКО В. та ін.
Просмотров: 3705 | Рейтинг: 4.9/43 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
В ТЕМУ:

Новости загрузка новостей...
 
 

Категории каталога

Международная федерация квадратлона [5]
Информация президиума, результаты соревнований...
ВЕСЛУВАЛЬНИЙ СПОРТ - CANOEING - ГРЕБНОЙ СПОРТ [28]
Электронное издание научно-методических публикаций специалистов в области гребли на байдарках и каноэ.

Мини-чат

200

Наш опрос

Какая из дисциплин, входящая в квадратлон - Ваша коронная?
Всего ответов: 212

Друзья сайта


Поздравляем ВСЕХ с 
сезоном 2015 года!
 
- сайт ОргКомитета Этапов Кубка Мира
по КВАДРАТЛОНУ В Киеве
 
Гребля на "Драконах"
в Одессе: 
гребля на лодках
 
velobike.kiev.ua 27/02-1/03 2015!
 
 
Для денежных переводов:
карточный счет в "ПриватБанк" - 
5457 0822 3296 5769
Получатель: Виталий Самуйленко

Пятница
23.03.2018
19:27


Copyright MyCorp © 2018


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0