Главная Регистрация Вход
Приветствую Вас Гость!

Гребной триатлон и квадратлон (ФГТК)
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
 • Страница 3 из 9
 • «
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 8
 • 9
 • »
Форум » Спортивный раздел » ФОРУМ: Гребля на байдарках и каноэ, гребной слалом (canoeing) » Обсуждение статей электронного журнала "Гребной спорт"... (http://cuadr.at.ua/publ/)
Обсуждение статей электронного журнала "Гребной спорт"...
Нужно ли подобное издание украинской гребцовской общественности?
1.Да, безусловно! Давно пора было придумать что-то подобное.[ 9 ][75.00%]
2.Наверное, да! Т.к. в других местах информацию искать очень тяжело.[ 1 ][8.33%]
3.Никогда электронный журнал не заменит традиционный бумажный. Хотя и на том спасибо.[ 1 ][8.33%]
4.Пожалуй, нет! Он не в коей мере не решает возложенные на него задачи.[ 0 ][0.00%]
5.Безусловно, нет! Много вопросов и никаких практических решений.[ 1 ][8.33%]
Всего ответов: 12
cuadrДата: Среда, 09.03.2011, 14:11 | Сообщение # 1
Admin
Группа: Администраторы
Сообщений: 911
Награды: 5
Репутация: 1
Статус: Offline
biggrin Вы, наверное, обратили внимание, что в электронной версии журнала "Гребной спорт" ( находящийся по адресу: http://cuadr.at.ua/publ/vesluvalnij_sport_canoeing_grebnoj_sport/2 ) выключена опция "комментарии". Это сделано для того, чтобы не могли флудить незарегистрированные пользователи. Здесь Вам представляется возможность высказаться по интересующим проблемам, задать вопросы авторам статей. Добро пожаловать к демократичному обсуждению!

"Без галстуков": vk0001@bigmir.net +38 093 7335855; +38 095 9017900; +38 066 1543084...
 
MissiyaДата: Воскресенье, 15.01.2012, 00:13 | Сообщение # 31
Лейтенант
Группа: Проверенные
Сообщений: 121
Награды: 1
Репутация: 0
Статус: Offline
Модер: cool Встречаются нюансы, которые не надо принимать "за чистую монету". Эта информация может быть принята за основу, но не более. Например, что касается связи между развитием двигательных качеств и уровнем концентрации лактата крови*
___

Показано, що при стрибкоподібному переході спортсменів на підвищений рівень навантажень, при використанні в тренувальних навантаженнях рухів, незвичних за структурою, і при збільшенні в тренуванні частки уступаючих (ексцентричних) режимів роботи м'язів (типу спуска з гори, перегони під гору тощо) концентрація сечовини зростає вище індивідуальної норми на 1–1,5 ммоль×л-1 і може зберігатись 1–2 тижня. У подібних випадках це відображає збільшення катаболізму структурних білків м’язів.
Контроль динаміки і рівня сечовини крові можна використовувати для оцінки ефективності процесу адаптації, як відображення загальної переносимості тренувальних навантажень. Розроблено нормативи для такого контролю навантажень. На рисунку 13 показані випадки адекватності і неадекватності режимів тренувальних навантажень стосовно адаптаційних можливостей організму спортсмена. Так, адекватна тренувальним навантаженням динаміка катаболічних і анаболічних відновних процесів відзначається у випадку, якщо підвищення концентрації сечовини після кожного тренувального навантаження поєднується з її зниженням до нормативного рівня до ранку наступного дня тренувального заняття (верхня частина — А рис. 13). При цьому відзначається стійка адаптація на основі відповідності поточних тренувальних навантажень адаптаційним можливостям організму спортсменів.
Прикрепления: 5706308.jpg(31.4 Kb)
 
MissiyaДата: Воскресенье, 15.01.2012, 00:25 | Сообщение # 32
Лейтенант
Группа: Проверенные
Сообщений: 121
Награды: 1
Репутация: 0
Статус: Offline

На рисунку 13 (В) показаний випадок, коли обсяги тренувальних навантажень не стимулюють належною мірою анаболічні процеси і тому не мають належного тренувального ефекту. Однак такі варіанти зміни вмісту сечовини у крові можуть мати місце і у випадках хронічного недовідновлення спортсмена, накопичення втоми.
На нижній частині рисунку 13 (С) показаний випадок процесу адаптації, коли адаптаційні можливості спортсмена не відповідають режимам тренувальних навантажень, що застосовуються. Цей варіант пристосування, коли зміст сечовини в крові наростає від заняття до заняття (навіть в одному мікроциклі), вимагає тривалого відновлення. Тому важливо не допускати такого розвитку процесу адаптації, коли наступає стійка перевага катаболічних сторін метаболізму над анаболічними процесами. При особливо важких (“ударних”) тренувальних навантаженнях і мікроциклах можливі більші піки збільшення рівня сечовини в крові. У цьому випадку несприятливою реакцією є неадекватно високий щодо тренувального навантаження рівень сечовини в крові протягом 4-5днів і більше відновлювального мікроциклу.
Глюкоза крові – дуже “мінливий” показник, залежний від багатьох факторів: харчування, індивідуально-типологічних особливостей вищої нервової діяльності, характеру фізичного навантаження, міри тренованості тощо. Тому цей показник при біохімічному контролі в спортивній практиці звичайно використовується тільки в комплексі з іншими біохімічними показниками. Крім того, визначення цього показника є абсолютно необхідним при зниженні маси тіла спортсменами з використанням гіпоенергетичних дієт.
Норма глюкози у крові складає 3,5–5,5 ммоль×л–1. Якщо її рівень знижується нижче 2 ммоль×л–1,то в цьому випадку може виникнути гіпоглікемічний шок. У разі стресових ситуацій, споживання великої кількості вуглеводів може виникати гіперглікемію – підвищення вмісту глюкози в крові, що супроводжується появою глюкози в сечі (глюкозурія). Визначення концентрації глюкози в крові доповнює інформацію про ємність анаеробного гліколітичного процесу, оскільки спортсмени високого класу здатні в більшій мірі використовувати глюкозу для ресинтезу глікогену м'язів, доводячи її концентрацію в крові до 2,0–2,5 ммоль×л–1. У осіб, що не займаються спортом, мінімальна концентрація глюкози складає 4,0–4,5 ммоль×л–1. Як правило після короткочасних фізичних навантажень стресового характеру вміст глюкози в крові підвищується внаслідок викиду адреналіну, посиленої мобілізації глікогену, а після тривалих з аеробним енергозабезпеченням – знижується внаслідок виснаження глікогену м'язів.
Білірубін. Зростання його вмісту в сироватці крові вказує на порушення функції печінки. В нормі вміст загального білірубіну становить до 20,0 мкмольл-1, а прямого  не більше 4,0 мкмольл-1. Підвищення вмісту білірубіну може бути також пов’язано у спортсменів із застосуванням анаболічних стероїдів, антибіотиків, протизапальних нестероїдних засобів.
Креатинін. Ця речовина утворюється у м’язах в процесі розпаду креатинфосфату. Вміст його у сироватці крові складає у жінок 44-80, а у чоловіків  53,0-97,0 мкмольл-1. Зростання вмісту креатиніну понад нормальне значення може вказувати на попереднє надінтенсивне навантаження, яке супроводжується значним розпадом м’язових волокон, а також на нерегламентоване вживання засобів, що вміщують креатин.

Добавлено (15.01.2012, 01:20)
---------------------------------------------
Калій. Вміст цього іону у сироватці крові становить 3,6-6,4 ммольл-1, та його перевищення (понад 6,8-7,0 ммольл-1), іноді за рахунок прийому калій-вмісних препаратів (наприклад, аспаркам, панангін), може призводити до ацидозу, погіршення насосної функції міокарду, а іноді до фатальних наслідків. Зниження концентрації К+ може спостерігатися при недостатньому його вмісті в раціоні, виразному стресі, накопиченні лужних основ у крові, хронічних запаленнях, застосуванні заборонених сечогінних препаратів (діуретиків).
Натрій. Вміст цього іону в сироватці крові коливається у межах від 135 до 155 ммольл-1. Зростання вмісту Na+ вище верхньої межі референтних значень може бути обумовлено не тільки нерегламентованим вживанням кухонної солі, але й зневодненням внаслідок порушення роботи нирок, а також застосуванням анаболічних стероїдів. Зменшення вмісту цього іону може вказувати на розвиток ниркової недостатності, а також діабету.
Хлор. Вміст іонів хлору в нормі складає 102-106 ммольл-1, а його зростання разом з підвищенням концентрації іонів Na+ зазвичай пов’язано з нерегламентованим вживанням кухонної солі, проте може й вказувати на розвиток зневоднення та гострої ниркової недостатності, анемії тощо. Зниження концентрації іонів Cl- спостерігається при інфекційних захворюваннях, порушеннях функції нирок, накопиченні лужних основ у крові при порушеннях газообміну та обміну речовин.
Кальцій. Кальцій у сироватці крові присутній як у вільному вигляді, так й у вигляді комплексу з білками плазми крові, здебільшого з альбуміном. Концентрація іонів Са+ в нормі складає 2,0-2,8 ммольл-1. Зростання вмісту цього іону може вказувати на порушення функції підшлункової залози (гострий панкреатит) та зневоднення. Зниження концентрації іонів Са+ у спортсменів частіше за все пов’язане з дефіцитом вітаміну Д, що призводить до розвитку остеопенії та остеопорозу, погіршує якість життя. Крім того, це є фактором зниження ефективності тренувального процесу.
Особливий інтерес в лабораторній діагностиці у спортсменів представляють тканинні ферменти, які при різних функціональних станах організму поступають в кров з скелетних м'язів і інших тканин. Такі ферменти називаються клітинними, або індикаторними. До них належать альдолаза, каталаза, лактатдегідрогеназа, креатинкіназа, аспартат- та аланінамінотрансферази (АлТ та АсТ), γ-глутамілтрансфераза (ГГТ), лужна фосфатаза та ін. Поява в крові індикаторних ферментів, що пов’язане з порушенням проникності клітинних мембран тканин, може використовуватися при біохімічному контролі за функціонального стану спортсмена.
У спортивній практиці часто визначають наявність в крові такого тканинного ферменту, який бере участь у процесах біологічного окислення речовин, як альдолаза (значення активності ферменту в нормі від 0 до 7 М.О.л-1), яка є одним з ферментів гліколізу. Поява його та інших тканинних ферментів у крові після фізичних навантажень є показником неадекватності фізичного навантаження, розвитку стомлення, а швидкість їх зникнення свідчить про швидкість відновлення організму.
Після виконання фізичних навантажень у крові можуть з’являтися окремі форми ферментів, а саме креатинфосфокінази, скорочено КФК (значення загальної активності ферменту в нормі від 170 до 195 М.О.л-1) та лактатдегідрогенази, характерних для якоїсь окремої тканини. Так, після тривалих фізичних навантажень у крові спортсменів з'являється форма КФК, характерна для скелетних м’язів (значення активності цієї форми ферменту в нормі нижче 10 М.О.л-1). Якщо фізичне навантаження викликає значний вихід ферментів у кров з тканин і їх високий рівень довго утримується в період відпочинку, це свідчить про недостатній рівень тренованості спортсмена і, цілком можливо, також може вказувати на передпатологічний стан організму, в тому числі, й на розвиток спортивно-медичної патології.

Добавлено (15.01.2012, 01:21)
---------------------------------------------
Для визначення функціонального стану печінки, основного органу природної детоксикації організму, в лабораторному контролі у спортсменів найбільш часто використовують визначення активності АлТ, АСТ, ГГТ. Активність АлТ в нормі коливається до 42,0 М.О.л-1, активність АСТ  до 37,0 М.О.л-1. Зростання активності одного або разом обох ферментів може вказувати на розвиток печінково-больового синдрому, хронічного гепатиту різного походження. Якщо при цьому підвищена також активність ГГТ, активність якої в нормі складає від 11 до 39 М.О.л-1, то слід направити спортсмена на консультацію до гастроентеролога.
Важливим ферментом, на активність якого слід звертати увагу при лабораторному контролі у спортсменів, є α-амілаза (активність її в нормі коливається до 222,0 М.О.л-1), що характеризує функціональний стан підшлункової залози. Порушення стану цього органу є суттєвим фактором не тільки погіршення стану здоров’я, але й негативно впливає на фізичну працездатність.
ІІ. Основні показники гематологічного гомеостазу
Гематологічний гомеостаз – це гомеостаз, тобто сталість показників системи крові, в першу чергу, клітин крові, та їх співвідношення з рідкою частиною крові  плазмою. Основний принцип гематологічного контролю в умовах спортивної діяльності  це можливість використання параметрів кількісного і якісного складу крові як інформативних критеріїв функціонального стану, а при проведенні тривалих індивідуальних спостережень за динамікою картини крові  функціональних можливостей організму спортсменів. Під час оцінки результатів аналізу крові спортсменів слід враховувати:
• специфіку рухової активності;
• рівень спортивної майстерності;
• період і етап річного тренувального циклу;
• індивідуальні характеристики спортсмена (стать, вік, генетичні особливості, фармакологічні препарати, які він вживає, тощо).
При використанні сучасних автоматичних приладів водночас визначаються наступні показники гематологічного гомеостазу:
1. вміст лейкоцитів;
2. вміст еритроцитів;
3. вміст гемоглобіну;
4. гематокрит;
5. абсолютний вміст гемоглобіну в еритроциті;
6. відносний вміст (концентрація) гемоглобіну в еритроциті;
7. значення середнього об'єму еритроцитів;
8. анізоцитоз;
9. вміст тромбоцитів;
10. показники, які характеризують якісні характеристики клітин крові.
Вміст лейкоцитів у крові спортсменів в нормі коливається в межах від 4,0 до 6,6109/л. Зростання величини цього показника (лейкоцитоз) відображує термінову реакцію організму спортсмена на тренувальне навантаження, а також на наявність вірусного або інфекційного захворювання, запалення (тонзиліт, карієс та ін.). За допомогою оцінки ступеня зростання вмісту лейкоцитів разом з урахуванням кількісних зрушень концентрації інших клітин крові (лімфоцитів) можна відокремити фази термінових постнавантажувальних змін, починаючи зі сприятливої (адекватна реакція на тренувальне навантаження) та закінчуючи інтоксикаційної, коли негайно слід відсторонити спортсмена від тренувань. Зменшення вмісту лейкоцитів нижче 3,5109/л (лейкопенія) вказує на зниження імунного захисту та може бути обумовлено нераціональним застосуванням нестероїдних протизапальних препаратів, антибіотиків, сульфаніламідів. Стійка тривала лейкопенія є приводом для звернення до гематолога.
Вміст еритроцитів у спортсменів у нормі складає 3,86-5,531012/л. Цей показник є критерієм відставленої реакції організму на тренувальне навантаження, і його зниження знаходиться у прямій залежності з параметрами фізичної працездатності. Підвищене значення (вище 8,01012/л) цього показника часто спостерігається після тренувань в умовах середньогір’я або при застосуванні еритропоетину, який є забороненим препаратом.
Гемоглобін крові – це показник киснево-транспортної функції крові, що має статеві відмінності: 120–140 г•л-1 (жінки) і 130–160 г•л-1 (чоловіки). Вміст гемоглобіну в нормі у спортсменів коливається в межах від 124,8 до 167,13 гл-1. При стабільному рівні гемоглобіну у крові нижче 136 гл-1 або вище 156 гл-1 застосування цього показника в системі оцінки поточного функціонального стану організму спортсмена є недоцільним. Зниження рівня гемоглобіну нижче нижньої межі норми супроводжується погіршенням транспорту кисню та, відповідно, фізичної працездатності спортсмена.
Зниження вмісту гемоглобіну та еритроцитів може розцінюватися не тільки як реакція на тренування, але і як прояви функціональної спортивної анемії, що потребує фармакологічної корекції. Відставлені зміни складу червоній крові, які реєструють через 15-24 години після інтенсивних навантажень, в цілому укладаються в три типи реакції, від нормальної до патологічної.

Добавлено (15.01.2012, 01:22)
---------------------------------------------
Показник схильний до значних змін внаслідок зниження маси тіла, дегідратації організму в результаті втрати рідини при підвищеній температурі і низькій вологості, в умовах гірської місцевості, при використанні сечогінних засобів. Дегідратація, у свою чергу, приводить до зменшення об'єму циркулюючої крові за рахунок втрати міжклітинної рідини і цитоплазми, що викликає збільшення вмісту еритроцитів і гемоглобіну в кров, підвищення її в'язкості (гематокриту).
В результаті адаптації організму до дії навантажень аеробного характеру вміст гемоглобіну підвищується. Таке ж явище спостерігається при проведенні тренувальних зборів в гірській місцевості в результаті підвищеного вироблення ендогенного еритропоетину. Вміст гемоглобіну в крові може і знижуватися внаслідок дефіциту в їжі заліза або його поганого засвоєння.
Вміст гемоглобіну в крові необхідно визначати у представників всіх спортивних спеціалізацій, оскільки цей показник є одним з основних факторів, що лімітує транспорт кисню в тканині, а звідси, і аеробну фізичну працездатність в цілому. Особливу значущість цей показник має при використанні гірської підготовки, при якій відставленим ефектом є посилення процесу еритропоезу під впливом гіпоксичних умов, також використання різних маніпуляцій з кров'ю і вживання еритропоетину (ЕПО – клас заборонених засобів, допінг).
Гематокрит - показник, що характеризує в'язкість крові (об'ємне співвідношення формених елементів крові і плазми). Норма: 40–54% (чоловіки) і 36–42% (жінки). Гематокрит тісно зв'язаний як з кількістю еритроцитів в крові, так і ступенем гідратації організму.
Зниження величини цього показника нижче норми може вказувати на порушення питного режиму напередодні здійснення аналізу, а його зростання  на суттєве збільшення кількості еритроцитів або зневоднення організму спортсменів внаслідок інтенсивних тренувальних навантажень, жаркого клімату та ін. Підвищення гематокриту понад 50% свідчить про згущування крові внаслідок дегідратації організму або використання заборонених маніпуляцій із кров'ю.
Середній об’єм еритроцитів. Ця відносно новий для лабораторного контролю у спорті параметр є дуже показовим для ранньої характеристики передозування тренувальної роботи на витривалість. Нормальне значення цього параметра коливається у межах 79-88 фемталітрів (10-15л). На передзмагальному етапі та безпосередньо змагальному етапі змагального періоду річного циклу підготовки, незалежно від кваліфікації спортсменів, при високому рівні підготовленості та доброму функціональному стані організму спортсменів відзначається зниження середнього об’єму еритроцитів. При погіршенні функціонального стану організму цей параметр збільшується. При виконанні навантажень аеробної та аеробно-анаеробної спрямованості показник середнього об’єму еритроцитів не може бути використаним в якості інформативного діагностичного параметра.
Слід зазначити, що реєстрація та наступна оцінка величин вмісту еритроцитів та гемоглобіну без урахування змін середнього об’єму еритроцитів є малоінформативною, оскільки не дає змоги відслідковувати перенапруження відповідних систем регуляції складу червоної крові. Величина середнього об’єму еритроцитів є обов’язковим критерієм для встановлення діагнозу "спортивна анемія", причому повинні враховуватися зрушення в обидва боки від нормальних значень.
Середній абсолютний та середній відносний вміст (концентрація) гемоглобіну в еритроциті. Ці характеристики еритроцитів є дуже важливими в оцінці розвитку адаптаційних можливостей спортсменів. Нормальне значення абсолютного вмісту гемоглобіну в еритроциті становить 24-32 пг (10-12 грамів), а відносного вмісту  30-38 гдл-1. З урахуванням того, що між концентрацією гемоглобіну в крові та середнім вмістом гемоглобіну в еритроциті існує достовірний взаємозв’язок, зниження останнього показника швидше за все вказує на нестачу пластичних субстратів (білка та/або заліза) для побудови молекули гемоглобіну. З іншого боку, наявність взаємозв’язку середнього абсолютного вмісту гемоглобіну в еритроцитах з концентрацією еритроцитів може свідчити про перевищення швидкості утворення еритроцитів над швидкістю утворення гемоглобіну.

Добавлено (15.01.2012, 01:25)
---------------------------------------------
Мірою відмінності еритроцитів за об'ємом є анізоцитоз. Цей показник підраховується більшістю гематологічних аналізаторів, як коефіцієнт варіації середнього об'єму еритроцитів (RDW):
RDW=SD/MCV100%,
де: SD – стандартне відхилення об'єму еритроцитів від середнього значення, а МСV – середній об'єм еритроцитів.
В нормі у спортсменів значення анізоцитозу не повинно перевищувати 12-14 %. Якщо цей показник становить вище 15 %, слід думати не тільки про надінтенсивне фізичне навантаження, але й про патологію еритроцитарної мембрани, що можна визначити за допомогою додаткових біохімічних методів дослідження, зокрема перекисного окислення ліпідів в мембранах еритроцитів, їх гемолітичної стійкості та дослідження сорбційної здатності. За стандартних умов лабораторного контролю в спорті ці тонкі характеристики властивостей мембрани еритроцитів зазвичай не використовуються.
Вміст тромбоцитів в нормі у спортсменів коливається від 220-360109/л. Зменшення величини цього показника нижче нижньої межі норми може бути пов’язане із суттєвим зниженням гематокриту, а його зростання, особливо стійке та виразне, є фактором погіршення текучості крові (зростання в’язкості) і потребує консультації гематолога.
Таким чином, комплексне лабораторне дослідження показників біохімічного та гематологічного гомеостазу в спортсменів надає важливу інформацію тренерам та спортивним лікарям відносно фізіологічного стану організму спортсмена, а також про зміни, які відбуваються в організмі під впливом різноманітних зовнішніх та внутрішніх чинників. Проведення комплексного лабораторного контролю є невід’ємною частиною діагностичного процесу і наступного моніторингу функціонального стану спортсмена на фоні фармакологічного забезпечення тренувального та змагального процесів.

Добавлено (15.01.2012, 01:25)
---------------------------------------------
Рекомендована література до теми 5.3.

1. Биохимические показатели крови и мочи: Метод. рекомендации. Киев: МОЗ Украины, УЦСМ, 2007.  30 с.
2. Бородин Е.А. Биохимический диагноз (физиологическая роль и диагностическое значение биохимических компонентов крови и мочи), Часть 1. Благовещенск: 1991.-143с.
3. Волков Н.И., Несен Є.Н., Осипенко А.А., Корсун С.Н. Биохимия мышечной деятельности.- К., Олимпийская литература, 2000.-504с.
4. Гематология. Новейший справочник / Под ред. К.М. Абдулкадырова. – Москва: Из-во Эксмо; Санкт-Петербург: Изд-во Сова, 2004. – 928 с.
5. Допинг и эргогенные средства в спорте /под ред. Платонова В.Н..-К ., Олимпийская литература, 2003.-575с.
6. Камышников В.С. Клинические лабораторные тесты от А до Я и их диагностические профили. - М.: МедПрессИнформ, 2005. - С. 78-80, 147-148, 268-272.
7. Козинец Г.И., Погорелов В.М., Дягилева О.А., Наумова И.Н. Кровь. Клинический анализ крови. Интепретация результатов.  Москва: Медицина ХХІ, 2006.  256 с.
8. Лабораторные показатели в системе медико-биологического контроля за спортсменами: Метод. рекомендации. Киев: МОЗ Украины, УЦСМ, 2007. 49 с.
9.Лактатный порог и его использование для управления тренировочным процессом: Метод. Рекомендации /Под ред. Полищука Д.А.) –К.: Абрис, 1997. Вып.4. -62с.
10. Макарова Г.А., Холявко Ю.А. Лабораторные показатели в практике спортивного врача. Справочное руководство. – Москва: Изд-во Советский спорт, 2006. – 200 с.
11. Мак – Комас А. Дж. Скелетные мышцы. -К.: Олимпийская литература, 2001.- 408с.
12. Марков Г.В. Система восстановления и повышения физической работоспособности в спорте высших достижений: метод. пособие /Г.В. Марков, В.И. Романов, В.Н. Гладков.-М.: Советский спорт, 2006.-52с.
13. Михайлов С.С. Спортивная биохимия.  Москва: Изд-во Советский спорт, 2006.  255 с.
14. Метаболизм в процессе мышечной деятельности./Под ред. М.Харгривса.- К.: Олимпийская литература, 1999.-320с.
15.Мохан Р., Глессон М., ГринхаффП.Л. Биохимия мышечной деятельности и физической тренировки. -К.: Олимпийская литература, 2001.-296с.
16. Питание спортсменов. Руководство для профессиональной работы с физически подготовленными людьми / Под. ред. Кристин А. Розенблюм. К., Олимпийская литература, 2006.-535с.
17. Платонов В.Н. Система подготовки спортсменов в олимпийском спорте.-М.: Советский спорт, 2005. -820с.
18. Сили Род Р., Стивен Тренд Д. Анатомия и физиология. Том І К.: Олимпийская литература, 2007. – 662с.
19.Спортивная медицина (практические рекомендации)/Под ред. Р. Джексона. – К.: Олимпийская литература, 2003. – 383с.
20. Спортивная фармакология и диетология / Под ред. С.А. Олейника, Л.М. Гуниной. – Москва: ООО «И.Д. Вильямс», 2008. – 256 с.
21. Тнимова Г.Т. Молекулярные механизмы адаптации к мышечной деятельности. Караганда, 2004.-183с.
22. Уілмор Дж. Х, Костіл Д.Л. Фізіологія спорту. К.: - Олімпійська література, 2003. – 658с23. Хребтова А.Ю. Функциональное значение особенностей периферической крови у спортсменов с различной направленностью тренировочного процесса // Теор. и практ. физ. культуры.  1999. – № 1. – С. 42 – 44.
24. Юрковский О.И. Оценка состояния здоровья с помощью клинико-лабораторных исследований. – Санкт-Петербург: Изд-во Элби, 2003. – 56 с.
25. Banfi G., Dolci A. Preanalytical phase of sport biochemistry and haematology // J. Sports Med. Physical Fitness. – 2003. V. 43, № 2. – P. 223  230.
26. Buttarello M., Plebani M. Automated blood cell counts. State of the art // Am. J. Pathol.  2008. V. 130. – C. 104  116.

Прикрепления: 8905792.jpg(47.9 Kb)
 
MissiyaДата: Воскресенье, 15.01.2012, 11:16 | Сообщение # 33
Лейтенант
Группа: Проверенные
Сообщений: 121
Награды: 1
Репутация: 0
Статус: Offline
5.4. Методи оцінки функціонального стану серцево-судинної системи і її регуляторних механізмів - векторкардіографія, електрокардіографія, методи математичного аналізу особливостей варіабельності серцевого ритму

Методами оцінки функціонального стану серцево-судинної системи і її регуляторних механізмів є методи векторкардіографії, електрокардіографії і математичного аналізу особливостей варіабельності серцевого ритму.
Електричні процеси в серцевому м'язі, що несуть важливу інформацію як про самий орган, так і про шляхи і ступінь його іннервації, вивчаються в основному за допомогою методів електрокардіографії (ЕКГ), векторкардіографії (ВКГ), методів математичного аналізу варіабельності серцевого ритму. Методи векторкардіографії і електрокардіографії дозволяють оцінити наявність і ступінь вияву гіпертрофії міокарду різних відділів серця, оцінити метаболічне забезпечення м'яза серця, виявити гемодинамічне перевантаження передсердя, тобто визначити шляхи адаптації серця до фізичних навантажень різної спрямованості. Розроблені критерії оцінки високих і знижених резервних можливостей серця дозволяють своєчасно вносити корекцію в тренувальний процес, сприяють його оптимізації. Дані векторкардіографії використовують при відборі спортсменів до різних за спрямованістю видів діяльності. Метод ВКГ знайшов широке застосування я в циклічних видах спорту, так і в таких видах спорту як: важка атлетика, спортивна і художня гімнастика, стрибки у воду, веслярський слалом, греко-римська боротьба, вільна боротьба тощо.
Метод векторкардіографії є більш інформативним при визначенні гіпертрофії міокарду, у порівнянні з іншими електрофізіологічними методами. За допомогою цієї методики реєструють петлеподібні криві, які певним чином характеризують електричну активність різних ділянок серця.
Вектор-кардіограма складається з трьох петель: P, QRS, і T, аналогічним зубцям звичайної електрокардіограми.
Всі три петлі ВКГ мають загальну нульову точку, в якій починається і де закінчується петля. Велика зовнішня петля QRS відповідає процесу деполяризації шлуночків. Усередині розташована петля Т, що відображає процеси реполяризації. Найменша петля Р характеризує функціональний стан передсердь.
Численними дослідженнями була доведена перевага методу вектор-кардіографії (ВКГ) перед електрокардіограмою (ЕКГ), у плані більш ранньої діагностики початкових форм гіпертрофії, що дозволяє вирішити, за яким типом – фізіологічним або патологічним, йде її розвиток. ВКГ більш тонко, ніж ЕКГ, реагує на фізичне навантаження, що дозволяє краще виявити і резервні можливості серця. Це дає більш диференційовану відповідь про характер адаптації серця до навантаження.
Стабільність графіки ВКГ при динамічних спостереженнях розкриває перспективи використання ВКГ як інформативного методу дослідження поточного функціонального стана в мікро- і макроциклах тренування.
Роботами ряду вчених встановлено, що передсердя грають важливу роль у збільшенні кровонаповнення шлуночків і підвищенні ефективності їхньої роботи. Численні дослідження показали, що фізичні навантаження різної спрямованості сприяють розвитку гіпертрофії міокарда топографічно визначених відділів серця, а порівняння індивідуальних даних з модельними - дозволяють оцінити стан резервних можливостей серця до фізичних навантажень визначеної спрямованості. При цьому збільшення потенціалу векторів вільної стінки лівого шлуночка розцінюється як підвищення резервних можливостей серця переважно до роботи аеробного характеру, а передньої бокової стінки правого шлуночка і задньо-базального відділу серця – до роботи швидкісно-силового характеру (рис. 14).
Прикрепления: 9303163.jpg(21.2 Kb)
 
MissiyaДата: Воскресенье, 15.01.2012, 11:21 | Сообщение # 34
Лейтенант
Группа: Проверенные
Сообщений: 121
Награды: 1
Репутация: 0
Статус: Offline
(тип І переважно з анаеробною спрямованістю. Тип ІІ переважно з аеробною спрямованістю)

Критерії оцінки резервних можливостей серця за даними векторкардіографії (ВКГ)
Критерії оцінки високих резервних можливостей серця
Об'ємне електричне поле серця в річному тренувальному циклі зазнає певні зміни. Вони полягають у підвищенні електричної активності міокарда в підготовчому періоді і зниженні в змагальному періоді.
Зниження об'ємного електричного поля шлуночків у змагальному періоді тренування представляє важливий факт, як у теоретичному, так і в практичному відношенні. Найбільш показово це виявляється в зміні просторової площі шлуночкової петлі.
Зменшення площі петлі QRS у змагальному періоді після її збільшення в підготовчому періоді є надійним критерієм оцінки високого рівня резервних можливостей серця у спортсменів, що розвивають витривалість.
Інтенсивне тренування прискорює зміну об'ємного електричного поля шлуночків. Дослідження показали, що оптимальне зменшення просторової площі петлі QRS у змагальному періоді в порівнянні з підготовчим складає 20-30% (Рис. 15). Менш сприятливе її зниження – на 30-50%.
Відсутність у висококваліфікованих спортсменів із великим спортивним стажем зменшення просторової площі петлі QRS наприкінці змагального періоду, а тим більше її значне збільшення в порівнянні з підготовчим періодом свідчать про неекономний шлях функціонування серцево-судинної системи і знижених, у зв'язку з цим, резервних можливостях серця. Це може бути результатом як недостатнього (або неправильного за спрямованістю), так і надмірного тренування. У першому випадку зменшення площі петлі QRS ще не досягнуто, а в другому – вже пройдено.

Критерії оцінки знижених резервних можливостей серця
Завдяки динамічним дослідженням за спортсменами різного рівня підготовленості встановлені критерії знижених морфо-функціональних можливостей серця, які в свою чергу є прогностично несприятливими у відношенні подальшого підвищення функціональних резервів і росту спортивних результатів (Л.О.Тайболіна, 2000).
В залежності від фону, на якому вони розвивалися, критерії можна розділити на декілька груп:
1) фізіологічні;
2) передпатологічні;
3) патологічні.
Всі критерії характеризувалися різною картиною ВКГ змін і включають ряд певних ознак.
Фізіологічні критерії
Вказану групу об'єднує єдиний патогенез – переважання різного ступеня виразності тоногенної ділятації серцевого м'яза (перевищуючий оптимальний рівень) над її гіпертрофією.
Ознаки зниження резервних можливостей серця виникають у здорових спортсменів і пов'язані з тривалим, часом надмірним, впливом великих фізичних навантажень.
Різке зменшення площі петлі QRS у річному циклі підготовки
При значному зменшенні об'ємного електричного поля шлуночків від підготовчого до змагальному періоду тренування на ВКГ реєструється вузька й укорочена шлуночкова петля з малою площею. Загальна площа шлуночкової петлі зменшена у змагальному періоді більше ніж на 30 %, відносно підготовчого періоду (Рис. 16).
Прикрепления: 1493232.jpg(25.3 Kb)
 
MissiyaДата: Воскресенье, 15.01.2012, 11:30 | Сообщение # 35
Лейтенант
Группа: Проверенные
Сообщений: 121
Награды: 1
Репутация: 0
Статус: Offline

Зазначені векторкардіографічні зміни поєднуються зі зниженням спеціальної працездатності (саме швидкісних якостей), тоді як спроможність до роботи аеробного характеру зберігається.
Цей стан минає, і до наступного тренувального періоду електрична активність шлуночків відновлюється.
«Застигла» петля
У динаміці річного циклу, незважаючи на зміни характеру і спрямованості тренувального процесу, відповідно періодам підготовки, реєструється майже незмінна графіка шлуночкової петлі. Одна петля неначе вписується в другу, така стабільність графіки ВКГ нагадує «застиглу» петлю.
Векторкардіограма шлуночків характеризується помірно вираженою гіпертрофією міокарда переважно правого або лівого шлуночка і супроводжується підвищеною активацією передсердь, що свідчить про зниження скорочувальної функції міокарда шлуночків. Такі зміни звичайно відзначаються у спортсменів з великим спортивним стажем (Рис. 17; тип І).

Стабілізація об'ємного електричного поля шлуночків у різні періоди річного тренувального циклу іноді спостерігається і у молодих спортсменів. Однак, вона не супроводжується підвищенням активізації передсердь і здебільш пов'язана з невикористаними функціональними можливостями серця. Це є підставою для подальшої інтенсифікації тренувального процесу і розширення резервних можливостей серця (Рис. 17; тип ІІ).
Поступове зменшення площі петлі QRS у процесі багаторічної підготовки
У спортсменів з великим спортивним стажем спостерігається поступальне зменшення об'ємного електричного поля шлуночків, що найбільш чітко виявляється у підготовчому періоді тренування.
Відзначена ознака часто сполучається із тенденцією до стабілізації графіки ВКГ шлуночків у річному циклі. Ці зміни є наслідком превалювання тоногеної ділятації над гіпертрофією міокарда і можуть служити передвісником стабілізації, а в подальшому призводити до зниження резервних можливостей серця. Це один із шляхів зниження спортивної працездатності зі збільшенням спортивного стажу і віку.
Передпатологічні критерії
Передпатологічні зміни в стані електричної активності серця частіше всього виникають у результаті порушень режиму підготовки.
Спотворення форми петлі QRS «лежачі петлі»
Спотворення форми петлі QRS відбуваються за рахунок її розширення. Петля набуває форми еліпса. Така ВКГ графіка характеризує гіпертрофію міокарда, переважно лівого або правого шлуночка (Рис. 18).
Прикрепления: 6196694.jpg(37.7 Kb) · 5012767.jpg(27.8 Kb) · 8381922.jpg(17.9 Kb)
 
cuadrДата: Воскресенье, 15.01.2012, 11:32 | Сообщение # 36
Admin
Группа: Администраторы
Сообщений: 911
Награды: 5
Репутация: 1
Статус: Offline
biggrin /удалено/ новой администрацией.
Обратите внимание, что журнал "Веслувалний спорт" постоянно подвергается хакерским атакам со стороны нечистоплотных конкурентов. Однако, на сегодняшний день, он является единственным СМИ, где могут черпать соответствующую информацию специалисты в гребле на байдарках и каноэ... без опасности быть пойманными на подсадную утку.
Все это благодаря тому, что за этим журналом стоят конкретные люди, которые несут ответственность за его содержимое.

П.с. обратите внимание на то, что в научно-МЕТОДИЧЕСКОМ журнале печатаются далеко не все специалисты, которые имеют публикации в исключительно научных журналах. Мы готовы на сотрудничество со всеми, но приоритет принадлежит практической но не научной значимости!!!
 
MissiyaДата: Воскресенье, 15.01.2012, 11:36 | Сообщение # 37
Лейтенант
Группа: Проверенные
Сообщений: 121
Награды: 1
Репутация: 0
Статус: Offline
Змінена графіка петлі QRS є одним з інформативних критеріїв хронічного перенавантаження міокарда шлуночків у спортсменів. Це призводить до швидкого розвитку гіпертрофії і ділятації. Такі «лежачі петлі» спостерігаються у молодих перспективних спортсменів, у тренуванні яких відзначається період форсованої підготовки на фоні недостатньої загальної витривалості, а також при наявності хронічної інфекції. Такі спортсмени відрізняються зниженими функціональними можливостями і нестабільними спортивними результатами. У кращому випадку спортсмени можуть прогресувати і розвивати швидкісні якості, і в них не відзначається значного прогресу в розвитку спеціальної витривалості.
Патологічні критерії
Патологічні критерії не відрізняються від клінічних, вони виявляються у спортсменів що мають, як правило, які-небудь захворювання: гострі або хронічні інфекції, хвороби серцево-судинної системи. Критерії зазвичай реєструються переважно у спортсменів низької кваліфікації. Наявність патологічних критеріїв не сумісна з заняттями спортом.
Таким чином, кількісні модельні характеристики об'ємного електричного поля серця спортсменів високого класу складають нормативну основу оцінки його функціонального стану відповідно періоду підготовки і спрямованості тренувального процесу, а розроблені критерії оцінки резервних можливостей серця з урахуванням віку і спортивного стажу, можуть застосовуватися при відборі спортсменів для участі у відповідальних змаганнях. За результатами досліджень, на основі висновків з'являється можливість проведення корекції тренувального процесу, рекомендування необхідного курсу заходів відновлювальної терапії. Комплекс зазначених заходів має на меті підвищення ефективності тренувального процесу.

Добавлено (15.01.2012, 12:36)
---------------------------------------------
Метод електрокардіографії, що використовується в динаміці спортивної підготовки, дає можливість стежити за процесом функціональної перебудови серця, за формуванням функціонального режиму спокою, за динамікою становлення адаптації серця до тренувальних та змагальних навантажень, за характером відновлювального періоду. Крім того, ЕКГ дозволяє вчасно розпізнавати не тільки виражені, але й ранні, початкові ознаки несприятливих змін у функціональному стані серця, що дає можливість вчасно вживати заходи щодо їх усунення.
Реєстрація електрокардіограм (ЕКГ) проводиться в стані відносного спокою – лежачи на спині після попереднього відпочинку. Запис ЕКГ проводиться при стандартному посиленні 1 мв=10 мм, в 12 загальноприйнятих відведеннях. Розшифровка ЕКГ висококваліфікованих спортсменів звичайно проводиться за загальноприйнятою методикою з визначенням тривалості серцевого циклу, ритму й частоти серцевих скорочень, тривалості інтервалів і систолічного показника, з описом напрямку та форми зубців, з обчисленням висоти (глибини) зубців і загального вольтажу ЕКГ, а також визначення електричної осі, електричної позиції, з визначенням характеру змін зубців R і S у грудних відведеннях та установленням "зони переходу", з визначенням положення сегмента ST і зубців T. (рис.19)
Для більш повного й точного аналізу ЕКГ розраховуються додаткові індекси й показники:
1. Сумарний вольтаж зубців Р, R і Т у трьох стандартних відведеннях;
2-3. Індекс гіпертрофії Соколова-Лайона для правого (Rv1+Sv5) і лівого (Rv5+Sv1) шлуночків;
4. Відношення Р/T у другому стандартному відведенні;
5. Відношення Tv5/Rv5 в % .
6. Індекс Р/Т визначали розрахунковим способом по показниках зубців Р и Т на ЕКГ.

 
MissiyaДата: Воскресенье, 15.01.2012, 11:39 | Сообщение # 38
Лейтенант
Группа: Проверенные
Сообщений: 121
Награды: 1
Репутация: 0
Статус: Offline

Загальний висновок по ЕКГ містить інформацію стосовно особливостей ритму, положення електричної осі серця, позиції серця, виявлення порушення провідності, збудливості і процесів реполярізації.
До основних особливостей ЕКГ у спортсменів можна віднести такі ознаки, які зустрічаються у них досить часто і не пов'язані з жодними відхиленнями в стані здоров'я, самопочуття і спортивної результативності.
1. Синусова брадикардія (зниження ЧСС менше 60 уд•хв-1). Особливу увагу необхідно приділяти низьким значенням ЧСС (менше 40 уд•хв-1). Якщо такі цифри зустрічаються вранці, і вони пов'язані з багатолітніми тренуваннями, протягом яких частота пульсу рівномірно знижувалася, то це слід оцінювати як ознаку високої функціональної здатності серця. Але якщо такі цифри виникли швидко, протягом 1 – 2 тижнів, а цьому передували посилені тренування в хворобливому стані, то вони можуть бути ознаками гострого перевантаження серця. Остаточно питання може бути вирішене за допомогою ретельного комплексного обстеження спортсмена.
2. Згладжений зубець Р – вельми характерна ознака у спортсменів, що тренуються на витривалість.
3. Збільшення вольтажу QRS комплексу. Ця ознака частіш всього пов'язана з гіпертрофією лівого шлуночку серця. Збільшення вольтажу комплексу QRS особливо помітне при векторному аналізі ЕКГ. Проте ця ознака не є постійною.
4. Неповна блокада правої ніжки пучка Гіса – дана ознака зустрічається майже у кожного другого спортсмена, що тренується на витривалість. Фактично це не дійсна блокада, а лише уповільнення провідності в правому шлуночку. Цей факт підтверджений інтрокардіальним ЕКГ – обстеженням осіб, що мають гіпертрофію серця.
5. Декілька підвищені зубці Т. Якщо висота зубця Т в II відведенні в середньому дорівнює 3 – 4 мм (0,3 – 0,4 мВ), то у спортсменів зубець Т складає 3 – 6 мм, причому у чоловіків амплітуда зубця дещо більша (5 - 6 мм), ніж у жінок (3 - 5 мм);
6. Деяке (0,01 – 0,04 с) подовження інтервалу Q–Т відносно належних значень для нетренованих осіб. Для оцінки належної тривалості інтервалу Q–Т доцільно користуватися графіками, запропонованими Л.А.Бутченко (1980)
Під впливом раціональних занять спортом в серці спортсмена відбуваються морфологічні і функціональні зміни, що відображають процес пристосування системи кровообігу до регулярних фізичних навантажень і характеризуються, перш за все, економізацією роботи серця в стані відносного спокою та високою його продуктивністю. Електрокардіограма, що записана в динаміці, дозволяє виявити зрушення, що свідчать про зміни, які відбуваються в серці під впливом фізичних навантажень.
Висококваліфіковані спортсмени нерідко проводять тренування з використанням великих фізичних навантажень, які не завжди відповідають рівню функціональної підготовленості, що в окремих випадках приводить до розвитку тих чи інших передпатологічних станів. У зв’язку з цим необхідний постійний контроль функціональних можливостей серцево-судинної системи спортсмена та їх відповідність рівню та характеру фізичних навантажень.
На рисунках 20 і 21 представлена динаміка гіпертрофії міокарда правого і лівого шлуночків серця у висококваліфікованих спортсменів. Так, на початок загально-підготовчого етапу підготовчого періоду спортивної підготовки відзначається деяке зниження вираженості гіпертрофії міокарду правого шлуночка з підвищеною гіпертрофією міокарду лівого шлуночка серця, що відповідає етапу спортивної підготовки і знаходиться в межах фізіологічної норми.
Прикрепления: 8214762.jpg(23.1 Kb)
 
MissiyaДата: Воскресенье, 15.01.2012, 11:46 | Сообщение # 39
Лейтенант
Группа: Проверенные
Сообщений: 121
Награды: 1
Репутация: 0
Статус: Offline

На початку передзмагального етапу змагального періоду спортивної підготовки після виконання фізичних навантажень попереднього періоду у більшості спортсменів відзначається зменшення ступеня гіпертрофії міокарду лівого шлуночка, що супроводжується підвищенням ступеня гіпертрофії міокарда правого шлуночка. Подібна динаміка з урахуванням періоду спортивної підготовки свідчить про недостатній об’єм тренувальних навантажень, що спрямовані на підвищення загального рівня функціональної підготовленості спортсменів, ефективності функціонування та рівня загальної витривалості спортсменів. Крім того, відмічаються ознаки деякої підвищеної інтенсифікації тренувального процесу (ріст гіпертрофії правого шлуночку за вересень 2008 р – див. рис. 20).
У наступному місяці підготовки спостерігається підвищення ступеню гіпертрофії міокарду як лівого, так і правого шлуночків (див. рис. 20 і 21), що свідчить про підвищення загального напруження тренувального та змагального процесу висококваліфікованих спортсменів, а саме підвищення об’ємів та інтенсивності фізичних навантажень. Зміни гіпертрофії міокарду шлуночків знаходяться в межах фізіологічної норми і відповідають етапу спортивної підготовки.
Крім того, слід зазначити, що при сучасній підготовці до міжнародних змагань фізичні навантаження викликають нервово-емоційне напруження організму і впливають на формування адаптивних реакцій серця. Загальновідомо, що пристосувальні реакції серця здійснюються під впливом нервової системи. Значна роль у цій регуляції належить блукаючим і симпатичним нервам. Зміна тонусу цих нервів впливає на електрокардіограму, викликаючи зміни амплітуди зубців Р и Т. У ряді робіт відзначається збільшення індексу Р/Т під впливом різних стресових ситуацій, у тому числі і фізичних навантаженнях.
На рисунку 22 представлена динаміка показника Р/Т у висококваліфікованих спортсменів. Показник Р/Т є важливим прогностичним критерієм вегетативної регуляції серцевої діяльності. Наростання цієї величини під час функціональної проби свідчить про підвищення активності симпатичного відділу нервової системи. Зменшення Р/Т стосовно вихідного рівня відповідає холінергічній активації. Зменшення амплітуди зубця Т й наростання амплітуди зубця Р свідчить про симпатичну активацію. Показник Р/Т, через високу чутливість, використається для виявлення переважно вегетативної активації в діяльності серця в умовах функціонального й емоційного напруження. Результати досліджень дають підставу вважати показник Р/Т у багатьох випадках більш чутливим показником емоційної й фізичної напруги ніж ЧСС. Це положення стосується спортсменів і здорових людей, у яких простежується достатня пластичність функціональних зв'язків.

Добавлено (15.01.2012, 12:46)
---------------------------------------------
Методи математичного аналізу особливостей варіабельності серцевого ритму. Оскільки, реакція на будь-який вплив істотно залежить від тонусу вегетативної нервової системи, як критерії ефективності спортивної підготовки використовують реактивність показників серцевого ритму і спрямованість механізмів її регуляції. Враховується, що реакції системи кровообігу, її регуляторних механізмів є результатом адаптації організму дії різноманітних чинників зовнішнього середовища і виявляється в типових реакціях симпато-адреналової системи.
Вегетативна регуляція є важливою ланкою в адаптації організму людини до мінливих умов зовнішнього і внутрішнього середовища. Для вивчення центральної нервової і вегетативної регуляції серцевого ритму, для оцінки функціонального стану і адаптивних можливостей серцево-судинної системи (ССС) одержав широке поширення аналіз математико-статистичних характеристик розподілу тривалості інтервалів R-R.
Для досягнення кінцевого результату кожний організм затрачає неоднакові зусилля, тобто сплачує різну "ціну". Саме цю "ціну" адаптації, рівень напруження регуляторних механізмів можна визначити за математичними характеристиками серцевого риму (показник “індекс напруження” – ІН), причому їхня варіативність значно перевищує варіативність показників рівня функціонування.
При аналізі вегетативної регуляції серцевої діяльності використовують параметри серцевого ритму, які рекомендовані Робочою групою Європейського кардіологічного об’єднання та Північноамериканського об’єднання стимуляції і електрокардіографії. Запис сигналу здійснюється впродовж п'яти хвилин в положенні лежачи після 5-хвилинного відпочинку, шість хвилин після переходу у вертикальне положення (ортостатична проба).
Подальша обробка кардіо-інтервалів дозволяє визначати ряд статистичних характеристик варіабельності серцевого ритму:
1. математичне очікування (М, с) - відображає середній (інтегральний) рівень функціонування серцево-судинної системи (синусового вузла)
2. моду (Мо, с) - найбільш вірогідний рівень функціонування серцево-судинної системи
3. варіаційний розмах (R-R, с) - вказує на максимальну амплітуду коливань серцевого ритму, яка багато в чому залежить від впливу парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи.
4. амплітуду моди (АМо wacko - вірогідність моди у відсотках, відображає ефект стабілізуючого впливу центральної регуляції на ритм серця, ефект впливу симпатичного відділу вегетативної нервової системи
5. індекс напруження (ІН, ум.од.) - показник сумарної активності центрального контуру управління ритмом серця.

Метод математичного аналізу серцевого ритму дозволяє виділити типи варіаційних пульсограм (в стані відносного спокою), що характеризують різні механізми регуляції серцевої діяльності.
Симпатикотонічний тип регуляції серцевого ритму - в регуляції серцевого ритму відзначається перевага симпатичного відділу вегетативної нервової системи, що свідчить про перевагу центрального контуру регуляції і підвищений рівень енергетичних витрат організмом, що є найбільш не економічним типом регуляції. Такий тип регуляції серцевого ритму (менш економний) зустрічається у нетренованих спортсменів або у спортсменів з зниженими функціональними можливостями серцево-судинної системи.
Високий рівень активності симпатичного відділу вегетативної нервової системи в поєднанні з високим рівнем напруження в регуляції серцевого ритму у стані спокою (ІН більше 100 ум.од.) свідчить про неадекватність тренувальних навантажень функціональному стану організму спортсмена і може бути передвісником патологічних змін в організмі.
Ваготонічний тип регуляції серцевого ритму – в регуляції серцевого ритму відзначається перевага парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи, що свідчить про перевагу автономного контуру регуляції і послаблення центральних впливів, що є найбільш доцільним з погляду економізації серцевої діяльності. Такий тип регуляції серцевого ритму часто зустрічається у тренованих спортсменів, особливо у видах спорту, пов‘язаних з розвитком витривалості.
Нормотонічний тип регуляції серцевого ритму – характеризується оптимальним співвідношенням в регуляції серцевого ритму активності парасимпатичного і симпатичного відділів вегетативної нервової системи, оптимальним рівнем енергетичних витрат організмом на підтримання досягнутого рівня функціонування систем організму.

Прикрепления: 9010284.jpg(60.5 Kb) · 0872361.jpg(28.0 Kb)
 
MissiyaДата: Воскресенье, 15.01.2012, 12:01 | Сообщение # 40
Лейтенант
Группа: Проверенные
Сообщений: 121
Награды: 1
Репутация: 0
Статус: Offline
Зміна варіабельності серцевого ритму при ортостатичних реакціях (перехід з горизонтального положення «лежачи» у вертикальне положення «стоячи») дозволяє судити про стан механізмів регуляції серця в нормі та виявити зміни, пов'язані з початковими порушеннями його діяльності. Ортостатична проба характеризує збудливість симпатичного відділу вегетативної нервової системи та полягає в аналізі змін частоти серцевих скорочень і артеріального тиску у відповідь на зміну положення тіла – із горизонтального у вертикальне.
У здорової людини перехід у вертикальне положення викликає нерізке виражене переміщення крові у вени ніг (при цьому обсяг її збільшується на 300-350 мл). Однак переміщення крові в нижні відділи тіла сповільнює й знижує її надходження до серця і ударний обсяг зменшується на 20,3%. У зв'язку з цим систолічний артеріальний тиск знижується на 2,5%, менший ступінь зниження систолічного артеріального тиску й стабільність середнього артеріального тиску забезпечуються вираженим посиленням симпато-адреналової активності з виразним збільшенням (на 17%) числа серцевих скорочень, внаслідок чого хвилинний обсяг зменшується на 7,3%, а також підвищується загальний периферійний опір на 10,3%. Останнє обумовлено підвищенням тонусу артерій нижніх відділів тіла, у зв'язку з чим діастолічний артеріальний тиск підвищується на 12%.
Методи математичного аналізу варіабельності серцевого ритму дають кількісну оцінку про активацію впливів симпатичного і парасимпатичного відділів вегетативної нервової системи на синусовий вузол і дозволяє судити про адаптивні можливості організму, відстежувати вплив навантаження на організм і протікання процесів відновлення в мікроциклі, а також реакцію на навантаження в заняттях різної спрямованості. На різний досягнутий рівень функціонування функціональних систем (наприклад, по ЧСС) відмічається і різний рівень активності симпатичного та парасимпатичного каналів регуляції, різний рівень енерговитрат на підтримання даного рівня функціонування, що і проявляється у різній величенні індексу напруження у відновлювальному періоді після ортостатичного впливу (рис. 23).

Модер: cool Примечание: функцию вариационной пульсометрии имеют современные пульсометры "Polar" (RS800)*.

Добавлено (15.01.2012, 12:58)
---------------------------------------------
При ортостатичному впливі, у зв'язку з напруженням симпатико-адреналових механізмів адаптації і активним включенням в управління коркових структур, підвищується активність центрального контуру регуляції, що знаходить своє відображення в зниженні величини М, Мо, ∆R-R, підвищення АМо, ІН і може свідчити про підвищення рівня напруженості функціонування серцево-судинної системи, зменшення варіативності серцевого ритму в основному за рахунок дихальної її складової, підвищення тонусу симпатичного відділу вегетативної нервової системи, тобто посилення централізації управління (як адекватної реакції на ортостатичну пробу). Так, в умовах ортостатичного впливу знижується контроль за діяльністю серця з боку парасимпатичного відділу і одночасному посиленні участі симпатичного відділу вегетативної нервової системи в регуляції серцевого ритму, а також підвищується активність стволового кардіоваскулярного осцилятора і барорефлекторних механізмів регуляції на серці.

Добавлено (15.01.2012, 13:01)
---------------------------------------------
Рекомендована література до теми 5.4.
1. Баевский Р.М. Анализ вариабельности сердечного ритма в космической медицине // Физиология человека. – 2002. – Т.28, №2. – С.70-82.
2. Дембо А.Г., Земцовский Э.В. Спортивная кардиология: Руководство для врачей. – М.: Медицина, 1989. – 464 с.
3. Детская спортивная медицина: Руководство. – М.: Медицина, 1991. – С.281 – 288.
4. Заболевания сердца и реабилитация / Под. ред. Поллока М.Л., Шмидта Д.Х. – Киев: Олимпийская литература, 2000. – 407 с.
5. Котельников С.А., Ноздрачев А.Д., Одинак М.М., Шустов Е.Б., Коваленко И.Ю., Давыденко В.Ю. Вариабельность сердечного ритма: представление о механизмах // Физиология человека. – 2003. – Т.28, №1. – С.130-143.
6. Макарова Г.А. Спортивная медицина: Учебник. – Москва: «советский спорт», 2003. – 480 с.
7. Методические рекомендации по оценке морфофункционального состояния сердца у спортсменов высокой квалификации с использованием метода векторкардиографии / М.И. Слободянюк, Л.А. Тайболина. – К., 1987. – 53 с.
8. Михайлов В.М. "Вариабельность ритма сердца. Опыт практического применения метода". - Иваново, 2000. - 200 с.
9. Ритм сердца у спортсменов / Под ред. Р.М.Баевского, Р.Е.Мотылянской. – М.:Физкультура и спорт, 1986. – 143 с.
10. Уилмор Дж.Х., Костил Д.Л. Физиология спорта и двигательной активности. - Киев: Олимпийская литература, 1997. – 503 с.
11. Ященко А.Г., Тайболина Л.А., Нестерова Т.В. Анализ итогов участия сборной команды Украины по художественной гимнастике в XXVII играх Олимпиады. - Методичні рекомендації, Київ - 2000 р. - 60 с.
12. Шинкарук О.А., Лисенко О.М., Тайболина Л.А., Чередниченко О.О. Веслування на байдарках і каное: підсумки і аналіз виступу на XXVII Олімпійських іграх 2000 року. - Методичні рекомендації, Київ - 2000 р. - 61 с.
13. Хрущев С.В. Спортивное сердце /С.В. Хрущев// Физкультура в профилактике, лечении и реабилитации. – 2008. - № 2 (25). – С. 55-64.

Прикрепления: 2484860.jpg(47.9 Kb)
 
cuadrДата: Воскресенье, 15.01.2012, 12:09 | Сообщение # 41
Admin
Группа: Администраторы
Сообщений: 911
Награды: 5
Репутация: 1
Статус: Offline
По теме 5.5. "5.5. Радіотелеметрична пульсометрія" информация представлена в разделе:
http://cuadr.at.ua/publ....-1-0-20

Радіотелеметрична пульсометрія

По исследованиям и консультациям: +38 0937335855 , +38 0959017900 ...


На правах рекламы: http://cuadr.at.ua/board....1-1-0-1
 
VICTORiAДата: Вторник, 31.01.2012, 16:40 | Сообщение # 42
Лейтенант
Группа: Модераторы
Сообщений: 229
Награды: 1
Репутация: 0
Статус: Offline
1 - 2 февраля 2012 года в стенах Национального университета физического воспитания и спорта Украины (НУФВСУ) по ул. Физкультуры - 1, состоится открытая Научная конференция сотрудников НИИ НУФВСУ. Помимо других докладов, сообщения по гребле на байдарках и каноэ будут делать узкие специалисты: директор научного института - Оксана Шинкарук, руководитель КНГ Национальной сборной команды Украины по гребле - Виталий Самуйленко, к. физ.вих. - Александр Жирнов, к. физ.вих. - Наталья Еременко (Спичак)...
Надо добавить, что двумя неделями позже, в специализированном ученом совете по тому же адресу, состоится защита докторской диссертационной работы О.А. Шинкарук. Приглашаются все желающие!
Информация: http://cuadr.at.ua/news....omments .

Добавлено (31.01.2012, 16:40)
---------------------------------------------
Брутальне порушення прав дітей, ветеранів та інвалідів в Україні:

1 лютого 2012 року відбудеться прес-конференція мета якої – ознайомити ЗМІ та громадськість з конкретними фактами, які грубо порушують права дітей, ветеранів та інвалідів на відпочинок та зайняття спортом. На конкретному прикладі Труханового острову у м. Києві буде детально висвітлено ігнорування та повне знищення програм, що стосуються здоров’я нації.
Організатори прес-конференції нададуть інформацію про те, як заручниками корупційних дій по знищенню оздоровчих програм та окремих видів спорту, стають діти, ветерани та інваліди. Провідні фахівці містобудування, спорту, охорони здоров’я та громадських організацій оприлюднять свою точку зору щодо збереження природного ландшафту, культурної та історичної спадщини острову Труханів та поновлення програм направлених на зміцнення здоров’я нації. Окремий блок питань буде пов’язаний з місцем Труханова острова у Генплані м. Києва.
Лейтмотивом прес-конференції буде об’єднання зусиль кожного громадянина, кожної організації, кожного ЗМІ для захисту дітей, ветеранів та інвалідів в ситуації відмови окремих державних структур від своїх соціальних зобов’язань, припинення державного фінансування соціальних, культурних закладів і програм, корумпованості владних структур та масових явищ рейдерського захоплення об’єктів соціального і культурного призначення.
З головними повідомленнями виступлять:
• народний депутат України Володимир Бондаренко
• президент Федерації каное України Юрій Маслачков
• заслужений тренер України, директор клубу «Мала Флотилія» Всеслав Ковган
• почесний консул Ісландії в Україні, засновник клубу «Мала Флотилія» Костянтин Мальований
Прес-конференція відбудеться з 11.00 до 12.00 год. за адресою: вул. Б. Хмельницького, 8/16 (агенція «Укрінформ», 2 поверх).
Вхід для преси за редакційними посвідченням.
Попередня акредитація: Анатолій Кислов тел. 050-705-02-03, akislov@ukr.net .

Ответ: Не смотря на то, что в НИИ НУФВСУ стартует конференция, всем кто не равнодушен к судьбе Труханова острова - должен успеть до ее начала!
 
cuadrДата: Четверг, 09.02.2012, 17:42 | Сообщение # 43
Admin
Группа: Администраторы
Сообщений: 911
Награды: 5
Репутация: 1
Статус: Offline
biggrin Не поняли главного тезиса, в корне меняющего представление о современной системе подготовки в Олимпийском спорте на средние дистанции:

Истина - в журнале "Гребной спорт", добро пожаловать!

biggrin 10 февраля 2012 года в Специализированном ученом совете 21:00:01 "Олимпийский и профессиональный спорт" состоится защита докторской диссертационной работы Шинкарук Оксаны Анатольевны. Начало в 12 часов (ул. Физкультуры, 1 - 1 корпус НУФВСУ). Приглашаются все желающие!
 
ВиталийДата: Понедельник, 05.03.2012, 11:36 | Сообщение # 44
Генерал-майор
Группа: Проверенные
Сообщений: 279
Награды: 6
Репутация: 1
Статус: Offline
Поздравляем Шинкарук О.А. с защитой диссертационной работы!
___
В то время, когда Национальная сборная команда Украины по гребле на байдарках и каноэ обновляет парк эргометров, лаборатория ТМСПРВС НИИ НУФВСУ тоже не стоит на месте:

Обновили программное обеспечение и "сконектили" с PC наш диагностический стенд, что позволяет делать все исследования в автоматическом режиме... Есть над чем работать!


___
Модер: cool Хотя, Александр Жирнов и выступил с критикой этого средства подготовки, за не имением другого - это удовлетворительный вариант: как для тренировок, так и для тестирования функциональной подготовленности. Используется в динамике с сопоставлением внутренних параметров работы и внешних*.
 
igor_K-2Дата: Среда, 07.03.2012, 21:36 | Сообщение # 45
Лейтенант
Группа: Проверенные
Сообщений: 80
Награды: 2
Репутация: 0
Статус: Offline
Поздравляем А. Максимчука с победой в Португалии:
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos....1_n.jpg

Полезные ссылки:
biggrin http://www.facebook.com/canoeing.ua - гребля на байдарках и каноэ;
biggrin http://www.facebook.com/water1sports - ассоциация водных видов спорта;
biggrin http://canoe.at.ua - Федерация каноэ Украины;
biggrin http://veslo.org.ua - неформальный украинский сайт, посвященный гребле на байдарках и каноэ;
biggrin http://www.uni-sport.edu.ua/uk/university/faculties_departments/ - НУФВСУ с Гребным центром и гребной базой на Оболони.
П.с. за последний учебный год, Гребной центр НУФВСУ - развалился окончательно. Арендаторы "заездили" все, что было "на плаву". Процессом никто не управляет. Студентам и преподавателям тренироваться негде. Кроме "Евро" страна ни о чем не думает. На очередной сбор Осипенко-Радомскую Инну и Ко "попросили" поехать за свой счет, пообещав потом как-то отдать деньги. И это к кому такое отношение: к Олимпийской Чемпионке, претендующей на очередные для страны медали!!!
 
Форум » Спортивный раздел » ФОРУМ: Гребля на байдарках и каноэ, гребной слалом (canoeing) » Обсуждение статей электронного журнала "Гребной спорт"... (http://cuadr.at.ua/publ/)
 • Страница 3 из 9
 • «
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 8
 • 9
 • »
Поиск:

Суббота
23.06.2018
22:34


Copyright MyCorp © 2018